PLASTEC P20ST2P100 Blower, 7 7/8 Inch Wheel Dia, Direct Drive, Includes Drive Pack with Motor, 1 hp
Item: CT7VABModel: P20ST2P100Cross Ref: 61DC43
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Blower
Airflow @ 1.500 In Sp 600 CFM
Airflow @ 2.000 In Sp 600 CFM
Amps 3.06/1.53A
Assembled/unassembled Fully Assembled
Assembly Assembled
Bearing Type Permanently Lubricated Ball, Sealed
Corrosion Resistance Yes
Discharge Position Bottom Horizontal, Down Blast, Top Horizontal, Up Blast
Drive Package With Motor Included Yes
Drive Type Direct Drive
Frequency 50/60 Hz
Housing Height 24 11/16"
Housing Material Plastic
Housing Width 15 1/4"
Includes Motor Mounting Base
Includes Mounting Hardware Yes
Inlet Dia. 6 1/4"
Max. Ambient Temp. -13°F
Max. Static Pressure 5.5 in. wc
Maximum Fan Speed 3450 RPM
Maximum Inlet Air Temperature 140°F
Min. Ambient Temp. -40°C
Minimum Ambient Temperature -40°F
Minimum Fan Speed 3450 RPM
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Frame Designation 71
Motor Hp 1 hp
Mounting Hardware Included Yes
Mounting Orientation Multiposition
Number Of Discharge Positions 2
Number Of Inlet 1
Number Of Inlets 1
Oem Replacement No
Outlet Dia. 6 1/4"
Outlet Shape Round
Outlet Type Non Flanged
Overall Depth 20"
Overall Height 24 11/16"
Overall Width 15 1/4"
Overload Thermal Protection Yes
Phase 3
Rotation CCW
Shaft Dia. 14 mm