PHILIPS ADVANCE MD2409-100 Capacitor, Oil Filled, 480 VAC, 24 Microfarad, 1000W | AC9LVC 3HHH1
PHILIPS ADVANCE MD2409-100 Capacitor, Oil Filled, 480 VAC, 24 Microfarad, 1000W
Item: AC9LVCModel: MD2409-100Cross Ref: 3HHH1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Capacitor
Bulb Type Metal Halide
Capacitor Lamp Type High Pressure Sodium, Metal Halide
Compatible Bulb Wattage And Circuit 1000 W Mh C Wa
Dia. 1 7/8"
Diameter 1 7/8"
Height 3 7/8"
Includes Appropriate Leads And/Or Resistors Where Required
Length 3 7/8"
Max. Case Temp. 194°F
Mfd Rating 24 µF
Mfd Rating 24
Microfarad Rating 24 µF
Overall Diameter 1 3/4"
Overall Height 3 7/8"
Overall Length 3 7/8"
Shape Oval
Standards Csa, Ul Recognized
Temp. Range 90°C
Terminals 1/4" Quick Disconnect
Voltage 480V AC