PHILIPS ADVANCE 7C100M40R Non-PCB Capacitor, 480V Max Voltage, 10 Microfarad, 100W | AE7NEF 5ZND3
PHILIPS ADVANCE 7C100M40R Non-PCB Capacitor, 480V Max Voltage, 10 Microfarad, 100W
Item: AE7NEFModel: 7C100M40RCross Ref: 5ZND3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Capacitor
Bulb Type Metal Halide
Capacitor Lamp Type Metal Halide
Compatible Bulb Wattage And Circuit 175 W Mh C Wa
Diameter 1 3/8"
Includes Appropriate Leads And/Or Resistors Where Required
Length 3 3/4"
Max. Case Temp. 221°F
Mfd Rating 10
Overall Height 3 3/4"
Overall Length 3 3/4"
Shape Round
Standards Csa, Ul Recognized
Temp. Range 105°C
Terminals Wire Leads
Voltage 400V AC