PENFLEX FTG-32-A-E-36 Flexible Hose Assembly 2 x 2-1/2 Inch 36 Inch Length | AD7EJU 4DYA5
PENFLEX FTG-32-A-E-36 Flexible Hose Assembly 2 x 2-1/2 Inch 36 Inch Length
Item: AD7EJUModel: FTG-32-A-E-36Cross Ref: 4DYA5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Braid Material Stainless Steel
Diameter 2"
Dynamic Min. Bend Radius 15"
Fitting Material Carbon Steel
Fitting Size 2.5" x 2"
Fitting Type MPT x FJIC
Fjic Size (in) 2-1/2-12
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Size 2 1/2"
Hose Fitting A Type FJIC
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Size 2"
Hose Fitting B Type MNPT
Hose Fittings Carbon Steel 2-1/2-12 Fjic x Carbon Steel 2 In MNPT
Hose Grade Grade 321
Hose Inside Dia. 2"
Hose Length 36"
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 36"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 516 psi
Static Min. Bend Radius 5"