PENFLEX FTG-32-A-A-CS-60 Flexible Hose Assembly 2-11-1/2 Inch 60 Inch Length | AD7ELK 4DYF7
PENFLEX FTG-32-A-A-CS-60 Flexible Hose Assembly 2-11-1/2 Inch 60 Inch Length
Item: AD7ELKModel: FTG-32-A-A-CS-60Cross Ref: 4DYF7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Braid Material Stainless Steel
Diameter 2"
Dynamic Min. Bend Radius 15"
Fitting Material Carbon Steel
Fitting Size 2" x 2"
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Size 2"
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Size 2"
Hose Fitting B Type MNPT
Hose Fittings Carbon Steel 2" MNPT x Carbon Steel 2" MNPT
Hose Grade Grade 321
Hose Inside Dia. 2"
Hose Length 5 ft.
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 60"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 516 psi
Static Min. Bend Radius 5"