PENFLEX FTG-24-A-A-CS-60 Flexible Hose Assembly 1-1/2 Inch 60 Inch Length | AD7ELD 4DYF1
PENFLEX FTG-24-A-A-CS-60 Flexible Hose Assembly 1-1/2 Inch 60 Inch Length
Item: AD7ELDModel: FTG-24-A-A-CS-60Cross Ref: 4DYF1
Diameter 1 1/2"
Dynamic Min. Bend Radius 12"
Hose Inside Dia. 1 1/2"
Hose Length 5 ft.
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 60"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 472 psi
Static Min. Bend Radius 4"