PENFLEX FTG-24-A-A-CS-12 Flexible Hose Assembly 1 1/2 Inch 12 Inch Length | AD7EKY 4DYE5
PENFLEX FTG-24-A-A-CS-12 Flexible Hose Assembly 1 1/2 Inch 12 Inch Length
Item: AD7EKYModel: FTG-24-A-A-CS-12Cross Ref: 4DYE5
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Flexible Metal Hose Assembly
Braid Material Stainless Steel
Diameter 1 1/2"
Dynamic Min. Bend Radius 12"
Fitting Material Carbon Steel
Fitting Size 1 1/2" x 1 1/2"
Fitting Type MNPT
Grade 304
Hose Cover Material 304 Stainless Steel
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Size 1 1/2"
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Size 1 1/2"
Hose Fitting B Type MNPT
Hose Fittings Carbon Steel 1-1/2 In MNPT x Carbon Steel 1-1/2 In MNPT
Hose Grade Grade 321
Hose Inside Dia. 1 1/2"
Hose Length 12"
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 12"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 472 psi
Static Min. Bend Radius 4"