PENFLEX FTG-16-A-A-CS-12 Flexible Hose Assembly 1-11 1/2 Inch 12 Inch Length | AD7EKK 4DYD2
PENFLEX FTG-16-A-A-CS-12 Flexible Hose Assembly 1-11 1/2 Inch 12 Inch Length
Item: AD7EKKModel: FTG-16-A-A-CS-12Cross Ref: 4DYD2
Braid Material Stainless Steel
Diameter 1"
Dynamic Min. Bend Radius 9"
Fitting Material Carbon Steel
Fitting Size 1" x 1"
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Size 1"
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Size 1"
Hose Fitting B Type MNPT
Hose Fittings Carbon Steel 1" MNPT x Carbon Steel 1" MNPT
Hose Grade Grade 321
Hose Inside Dia. 1"
Hose Length 12"
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 12"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 571 psi