PENFLEX FTG-12-A-A-CS-12 Flexible Hose Assembly 3/4-14 Inch 12 Inch Length | AD7EKD 4DYC5
PENFLEX FTG-12-A-A-CS-12 Flexible Hose Assembly 3/4-14 Inch 12 Inch Length
Item: AD7EKDModel: FTG-12-A-A-CS-12Cross Ref: 4DYC5
Braid Material Stainless Steel
Diameter 3/4"
Dynamic Min. Bend Radius 8"
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Size 3/4"
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Size 3/4"
Hose Fitting B Type MNPT
Hose Fittings Carbon Steel 3/4 In MNPT x Carbon Steel 3/4 In MNPT
Hose Grade Grade 321
Hose Inside Dia. 3/4"
Hose Length 12"
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 12"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 792 psi