PENFLEX FTG-08-A-A-CS-24 Flexible Hose Assembly 1/2-14 Inch 24 Inch Length | AD7EJZ 4DYC1
PENFLEX FTG-08-A-A-CS-24 Flexible Hose Assembly 1/2-14 Inch 24 Inch Length
Item: AD7EJZModel: FTG-08-A-A-CS-24Cross Ref: 4DYC1
Braid Material Stainless Steel
Diameter 1/2"
Dynamic Min. Bend Radius 6"
Hose Fitting A Material Carbon Steel
Hose Fitting A Size 1/2"
Hose Fitting A Type MNPT
Hose Fitting B Material Carbon Steel
Hose Fitting B Size 1/2"
Hose Fitting B Type MNPT
Hose Fittings Carbon Steel 1/2 In MNPT x Carbon Steel 1/2 In MNPT
Hose Grade Grade 321
Hose Inside Dia. 1/2"
Hose Length 24"
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 24"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 1075 psi