PBC LINEAR SRM40PD-1000-SL PBC LINEAR SRM40PD-1000-SL | CW8TFM
PBC LINEAR SRM40PD-1000-SL Linear Shaft Support Rail, 40mm Shaft Dia, 1000mm Length, Unfinished, Aluminum
Item: CW8TFMModel: SRM40PD-1000-SLCross Ref: 807LL0
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Base Height 9.53 mm
Base Width 78 mm
Finish Unfinished
For Use With Linear Shafting
Length 1000 mm
Material Aluminum
Mounting Hole Center To Center 200 mm
Mounting Hole Center To Shaft End 100 mm
Mounting Surface To Shaft Center 64 mm
Shaft Diameter 40 mm
Standards ISO
System Of Measurement Metric
Thread Size M10
Shipping Info:
Ship weight (kg) 5.9
Country of OriginUS
Explore Products
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.