Item: CR9NMEModel: CCR24-030.000Cross Ref: 2CRE9
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shaft
Base Width 3"
Dia. Tolerance 1 1/2"
Finish Ceramic Coat
For Use With Simplicity Frelongold (TM) Lined Bearings
Length 30"
Material Aluminum
Min. Surface Hardness 70 RC
Mounting Hole Center To Center 8"
Mounting Hole From Shaft End 3"
Mounting Hole Size Clean
Mounting Surface To Shaft Center 2 1/2"
Overall Height 3 1/4"
Rail End To Hole 4"
Rail Material Aluminum
Rail Mount Hole Center To Center Length 8"
Rail Mount Hole Center To Center Width 2 1/4"
Rail Mount Hole Thread Size 5/16"
Rail Top Width 0.688"
Shaft Diameter 1 1/2"
Shaft Drilling Pre Drilled
Shaft End To Hole 4"
Shaft Hole Spacing 8"
Shaft Material Aluminum
Support Rail Drilling Pre Drilled
Support Rail Length 30"
Support Rail Material Aluminum
System Of Measurement Imperial
Travel Length 32"