PARKER WE10L1/4NPTCF Hydraulic Tube Fitting, 1/4-18 Inch NPT Connection Size
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Fitting |
| Configuration Sub-type | Male Connector 24° Flareless, NPT |
| Configuration Type | 90° Elbow |
| Connection Type | NPT |
| End 1 Size | 10 mm |
| End 1 Type | mm |
| End 2 Size | 1/4"-18 |
| End 2 Type | NPT |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Max. Operating Pressure | 1450 psi to 5802 psi |
| Max. Operating Temp. | 250 Deg C Steel, 400 Deg C SS |
| Pressure Rating | 315 Bar |
| Pressure Series | Light Series |
| Series | EO Series |
| Shape | Male Stud Elbow |
| Style | 24 Deg Cone End |
| System Of Measurement | Metric |
| Tube Fitting/adapter Type | Bite Type, EO, EO 2 Flareless |
| Tube O.d. | 6 mm to 42 mm |