PARKER SM-752-16FO Nipple, 3/4 Inch Size, Steel | BX3QYQ
PARKER SM-752-16FO Nipple, 3/4 Inch Size, Steel
Item: BX3QYQModel: SM-752-16FO
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Nipple
Application Hydraulic
Body Material Steel
Body Size 3/4"
Configuration Type Female SAE
Connection Type ORB
Coupler/nipple/shell Nipple
Coupling Component Manual Sleeve
Hose Fitting Gender Female
Hose Fitting Size 1 5/16"
Length 2.69"
Material Steel
Max. Operating Pressure 4500 psi
Max. Operating Temp. 250 Deg F
Max. Operating Temp. 250°F
Max. Pressure Range 4000 psi to 4999 psi
Max. Working Pressure 4500 psi
Min. Operating Temp. -40°F
Plating Zinc
Quick Coupler Type Hydraulic General Purpose
Seal Material Nitrile
Series SM Series
System Of Measurement Inch
Thread 1 Size 16"