Item: CT7LDHModel: PP-108-0100Cross Ref: 797DM3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tubing
Application Pneumatic
Autoclavable No
Bend Radius 4"
Burst Pressure 700 psi
Clarity Opaque
Coil Weight 5.8 lbs.
Color White
Compatible Tube Wall Thickness 0.062"
Distinct Properties FDA/NSF
Features Low Water Absorption
Fitting Compatibility Compression, Push-To-Connect
Flexibility Flexible
Flow Application Chemical Transfer, Chlorinated Water Supply, Food Contact, Pneumatics
For Environment High Pressure, High Temperature
For Fluid Type Chemicals, Chlorinated Water, Hot Water
For Location Indoor, Outdoor
For Potable Water Use Yes
Hardness Rockwell R 77
Industry Application Instrumentation, Pneumatics, Process Piping Systems
Inside Dia. 1/2"
Jacket Color No Jacket
Length 100 ft.
Material Polypropylene
Material Trade Name Not Applicable
Max. Pressure 175 psi
Max. Pressure Range 100 psi to 249 psi
Maximum Operating Pressure 175 psi @ 200掳F
Maximum Operating Temperature 200°F
Minimum Operating Temperature 0°F
Outside Dia. 5/8"
Overall Length 100 ft.
Reinforcement Non Reinforced
Resistance Properties Chemical Resistant, Crack Resistant
Series PP Series
Stripe Color No Stripe
System Of Measurement Inch
Temp. Range 0°F
Tube Form Coil
Wall Thickness 0.062"