PARKER MBN75M40 Melt Blown Filter Cart 20 gpm 75 Mic PK6 | AH8QCF 38XL61
PARKER MBN75M40 Melt Blown Filter Cart 20 gpm 75 Mic
Item: AH8QCFModel: MBN75M40Cross Ref: 38XL61
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Melt Blown Filter Cartridge
Cartridge Media Polypropylene
Diameter 2.437"
Filter Particulates
Filter Cartridge Media Polypropylene
Filter Design Melt Blown
Filter Media Polypropylene
Filter Reduces Particulates
Flow Rate 20 GPM
Height 40"
Inside Dia. 1"
Inside Diameter 1 1/16"
Max. Pressure 40 psi
Max. Temp. 140°F
Maximum Pressure 30 psi
Micron Rating 75 µm
Outside Diameter 2 7/16"
Overall Height 40"
Overall Length 40"