PARKER LAC10-180 Head Pressure Control Automatic | AA3WTM 11X613
PARKER LAC10-180 Head Pressure Control Automatic
Item: AA3WTMModel: LAC10-180Cross Ref: 11X613
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Head Pressure Control
Actuation Mechanism Pressure
Body Material Brass
Bulb Length 3.6"
Condenser Connection Gender Female
Condenser Connection Size 1 1/8"
Condenser Connection Type Sweat
Connection ODF
Connection Material Copper
Connection Size 1 3/8" x 1 1/8" x 1 1/8"
Design Pressure 450 psi
Design Pressure (psig) 450
Discharge Connection Gender Female
Discharge Connection Size 1 3/8"
Discharge Connection Type Sweat
Element Adjustment Fixed
Element Material Steel
Element Type Dome
Fitting Material Copper
For Media Refrigerant
For Media State Vapor
For Refrigerant Group HCFC, HFC
For Refrigerant Type R-12, R-134A, R-22, R-404A, R-407C, R-410A, R-507
Includes Strainer Strainer Not Included
Maximum Operating Pressure 450 psi
Number Of Ways 3
Opening Pressure - Maximum 180 psi