PARKER FEC-502-12FO Nipple, 1/2 Inch Size, Steel | BX3TMM
PARKER FEC-502-12FO Nipple, 1/2 Inch Size, Steel
Item: BX3TMMModel: FEC-502-12FO
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Nipple
Application Hydraulic
Body Material Steel
Body Size 1/2"
Configuration Type Female SAE
Connection Type UNF
Coupler/nipple/shell Nipple
Coupling Component Plug
Coupling Locking Type Push To Connect
Finish, Coating Chromium 6 Free Plating
Hose Fitting Gender Female
Hose Fitting Size 1 1/16"
Includes Valve Yes
Length 3.79"
Material Steel
Max. Operating Pressure 3625 psi
Max. Operating Temp. 250°F
Max. Operating Temp. 250 Deg F
Max. Pressure Range 3000 psi to 3999 psi
Max. Working Pressure 3625 psi
Min. Operating Temp. -40°F
Plating Zinc
Quick Coupler Type Hydraulic Non Spill
Seal Material Polyurethane, Nitrile
Series FEC Series
Style Connect Under Pressure, Non Spill
System Of Measurement Inch
Thread 1 Size 12"