PARKER FC-502-10FO Nipple, 1/2 Inch Size, Steel | BX3TMH
PARKER FC-502-10FO Nipple, 1/2 Inch Size, Steel
Item: BX3TMHModel: FC-502-10FO
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Nipple
Application Hydraulic
Body Material Steel
Body Size 1/2"
Configuration Type Female SAE
Connection Type UNF
Coupler/nipple/shell Nipple
Coupling Component Male Nipple
Coupling Locking Type Push Lok
Finish, Coating Zinc Plated
Hose Fitting Gender Female
Hose Fitting Size 7/8"
Includes Valve Yes
Interchange Type Not Available
Length 3.46"
Material Steel
Max. Operating Pressure 3000 psi
Max. Operating Temp. 250 Deg F
Max. Operating Temp. 250°F
Max. Pressure Range 3000 psi to 3999 psi
Max. Working Pressure 3000 psi
Min. Operating Temp. -40°F
Plating Zinc
Quick Coupler Type Hydraulic Non Spill
Seal Material Polyurethane, Nitrile
Series FC Series
Style Connect Under Pressure, Non Spill
System Of Measurement Inch
Thread 1 Size 10"