PARKER EB-53-0500 Tubing, Polyethylene, Black, 5/16 Inch Outside Dia
Item: CT7KYQModel: EB-53-0500Cross Ref: 797DR0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tubing
Application Pneumatic
Autoclavable No
Bend Radius 1.13"
Burst Pressure 580 psi
Clarity Opaque
Coil Weight 10 lbs.
Color Black
Compatible Tube Wall Thickness 1/16"
Distinct Properties UV Light Resistant
Features Made From 100% Virgin Resin Material
Fitting Compatibility Compression, Push-To-Connect
Flexibility Flexible
Flow Application Beverage Dispensers, Chemical Transfer, Low Pressure Pneumatics, Potable Water
For Environment Chemical
For Fluid Type Air, Potable Water, Water
For Location Indoor, Outdoor
For Potable Water Use Yes
Hardness Shore D 45
Industry Application Pneumatics
Inside Dia. 0.187"
Inside Diameter 3/16"
Jacket Color No Jacket
Length 500 ft.
Material Polyethylene
Material Trade Name Not Applicable
Max. Pressure 580 psi
Max. Pressure Range 500 psi to 999 psi
Maximum Operating Pressure 145 psi @ 73掳F
Maximum Operating Temperature 150°F
Minimum Operating Temperature -80°F
Outside Dia. 0.312"
Outside Diameter 5/16"
Overall Length 500 ft.
Reinforcement Non Reinforced
Resistance Properties Crack Resistant
Series E Series
Stripe Color No Stripe
System Of Measurement Inch
Tube Form Coil
Wall Thickness 0.062"