PARKER E-64-P-0500 PARKER E-64-P-0500 | BT6RKP
PARKER E-64-P-0500 Tubing, Polyethylene, Purple, 3/8 Inch OD, 1/4 Inch ID, 500 ft Lg
Item: BT6RKPModel: E-64-P-0500Cross Ref: 797DR9
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tubing
Application Pneumatic
Autoclavable No
Bend Radius 1 1/4"
Burst Pressure 500 psi
Clarity Opaque
Coil Weight 12.5 lbs.
Color Purple
Compatible Tube Wall Thickness 1/16"
Distinct Properties Instrument Grade
Features Made From 100% Virgin Resin Material
Fitting Compatibility Compression, Push-To-Connect
Flexibility Flexible
Flow Application Beverage Dispensers, Chemical Transfer, Low Pressure Pneumatics, Potable Water
For Environment Chemical
For Fluid Type Air, Potable Water, Water
For Location Indoor
For Potable Water Use Yes
Hardness Shore D 45
Industry Application Pneumatics
Inside Diameter 1/4"
Jacket Color No Jacket
Material Polyethylene
Material Trade Name Not Applicable
Max. Pressure 125 psi
Max. Pressure Range 100 psi to 249 psi
Maximum Operating Pressure 125 psi @ 150°F
Maximum Operating Temperature 150°F
Minimum Operating Temperature -80°F
Outside Diameter 3/8"
Overall Length 500 ft.
Reinforcement Not Reinforced
Resistance Properties Crack Resistant
Series E Series
Stripe Color No Stripe
System Of Measurement Inch
Tube Form Coil
Wall Thickness 0.062"