PARKER 722TC-10-RL Hydraulic Hose, 4000 PSI, 5/8 Inch Size Hose ID, 1 5/64 Inch Size Hose OD
Get it by Friday, May 22
5.00% off
€4,077.22 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose |
| Bend Radius | 4" |
| Color | Black |
| Compatible Chemicals | Hydraulic Fluid (Petroleum), Lubricating Oils |
| Cover Material | Synthetic Rubber |
| Hose Braid Layers | 4 |
| Hose Color | Black |
| Hose Configuration | Bulk Hose |
| Hose Cover Material | Synthetic Rubber |
| Hose I.d. | 5/8" |
| Hose Length | 150 ft. |
| Hose Outside Dia. | 1 3/64" |
| Hose Reinforcement Material | Stainless Steel |
| Hose Tube Material | Synthetic Rubber |
| Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | 4000 psi |
| Safety Factor | 4:1 |
| Temp. Range | -40°F to +257°F |
| Tube Material | Synthetic Rubber |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Hose Length | Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | Hose Color | Hose Outside Dia. | Safety Factor | Hose I.d. | Bend Radius | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
801-8-RED-BX | 50 ft. | 300 psi | Red | 25/32" | 4:1 | 1/2" | 5" | Red | €402.38 | |
![]() |
187TC-16-RL | 135 ft. | 1000 psi | Black | 1 13/32" | 4:1 | 1" | 4 1/2" | Black | €2,680.50 | |
![]() |
187TC-8-RL | 440 ft. | 1000 psi | Black | 13/16" | 4:1 | 1/2" | 2 1/2" | Black | €3,833.69 | |
![]() |
187TC-12-RL | 250 ft. | 1000 psi | Black | 1 5/64" | 4:1 | 3/4" | 3 1/2" | Black | €3,951.40 | |
![]() |
187TC-10-RL | 300 ft. | 1000 psi | Black | 15/16" | 4:1 | 5/8" | 3" | Black | €3,606.41 | |
![]() |
471TC-16-RL | 135 ft. | 2500 psi | Black | 1 13/32" | 4:1 | 1" | 6" | Black | €3,699.75 | |
![]() |
801-16-YEL-BX | 50 ft. | 200 psi | Yellow | 1 9/32" | 4:1 | 1" | 10" | Yellow | €810.17 |
Explore Products
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001KYAF2 Enclosure Sheet Steel
- BALDOR / DODGE 269332 TCR 100 SCOOP 280 GL
- REGAL 027070AW Carbide Drill Bits, 7/32 Inch Dia., Long with Coolant Holes, AlTiN Coated
- CASH VALVE FR-GDCSSGGGS14-E1 Cryogenic Valve, 3/4 Inch Size, 0-10 PSI, Stainless Steel
- DIXON DFN100F-NC Ul Farm And Consumer Nozzle, 1 FNPT Inlet, Aluminium Material
- BALDOR MOTOR ECP84402T-4 Servere Duty Motor, 460V, 3600 RPM, 60 Hz, 100 HP, 3 Phase, TEFC
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Garden Hoes
- Breathing Air Cylinder Carts
- Concrete Miscellaneous Tool Accessories
- Carbon Steel Pipe Fittings
- Vibration Meter Accessories
- AKRO-MILS 30237 Akrobins Plastic Storage Bins
- PROTO 1 Inch Impact Socket, Imperial, Alloy Steel, Standard
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- DAYTON Winch Cable
- VERMONT GAGE Chr Z NoGo Reversible Assemblies, Red
- DAYTON Pinions
- GARDNER Containers
- MERIT BRASS KP611 Pipe Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PARKER 722TC-10-RL Hydraulic Hose, 4000 PSI, 5/8 Inch Size Hose ID, 1 5/64 Inch Size Hose OD
€4,291.81 /unit



