FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Fitting |
| Application | Water, Beverages, Food, Co2 |
| Color | White |
| Compatible Tube Material | Polyethylene |
| Configuration Sub-type | Union |
| Configuration Type | Tube to Tube |
| Fitting Material | Polymer |
| Fitting Side A Connection Type | Push To Connect |
| Fitting Side A Tube Outer Diameter | 4 mm |
| Fitting Side B Connection Type | Push To Connect |
| Fitting Side B Tube Outer Diameter | 6 mm |
| Length | 29 mm |
| Material | Polypropylene |
| Max. Operating Pressure | 230 psi |
| Max. Operating Temp. | 265°F |
| Min. Operating Temp. | 35°F |
| Operating Temp. Range | -14°F to +200°F |
| Outer Dia. 1 | 4 mm |
| Overall Length | 29 mm |
| Pressure Range | 0 psi to 230 psi |
| Release Ring Material | Stainless Steel |
| Release Type | Ring |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Series | LIQULFIT Series |
| Specific Application | Meets Fda, Nsf 51 And Nsf 61 Requirements |
| Specific Fitting Shape | Straight Union |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.9 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | FR |
Product Variants
| Product | Model | Max. Operating Pressure | Max. Operating Temp. | Fitting Material | Material | Specific Fitting Shape | Color | Overall Length | Fitting Side A Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
68PLP-10M-4G | 300 psi | 200°F | Brass | Brass | Straight Adapter | Silver | 31.875 mm | Push To Connect | €15.97 | |
![]() |
68PLP-10M-6G | 300 psi | 200°F | Brass | Brass | Straight Adapter | Silver | 26.8125 mm | Push To Connect | €16.79 | |
![]() |
66PLP-10M-6G | 300 psi | 200°F | Brass | Brass | Straight Adapter | Silver | 39.5 mm | Push To Connect | €32.15 | |
![]() |
66PLPBH-10M-6G | 300 psi | 200°F | Brass | Brass | Straight Adapter | Silver | 39.5 mm | Push To Connect | €28.27 | |
![]() |
66PLP-10M-4G | - | 200°F | Brass | Brass | Straight Adapter | Silver | 38.21875 mm | Push To Connect | €35.57 | |
![]() |
68PLP-10M-8G | 300 psi | 200°F | Brass | Brass | Straight Adapter | Silver | 31.875 mm | Push To Connect | €20.45 | |
![]() |
68PLP-4M-2G | 300 psi | 200°F | Brass | Brass | Straight Adapter | Silver | 23.21875 mm | Push To Connect | €8.62 |
Explore Products
- SHANNON INSULTECH IBA-194-1RWL6 Acoustic Blanket EC1E9A1B1AH1 5 x 10-1/2 x 8 inch
- SCOTSMAN KTE4 Tube End Kit
- BRADY THTEP-176-593-.5 64452 Precut Label Roll, No Precut Hole, 1 x 3 Inch, Polyester, White, 500 Label per Roll
- EATON 10250H1914 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Red, Black Actuator, 240 Vac Light Unit, Three Elements
- OSG 5818100 Square End Mill, Bright, Non Center Cutting, 4 Flutes, 3.50 mm Milling Dia.
- MAIN FILTER INC. MF0850433 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 8.18 Inch Height
- GROVE GEAR EL8300573.27 EL-HMQ830-5-H_-140-27 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Aluminum
- CHERNE 270138 Clean Out Plug, 3.5 Inch Size, 2.2 Inch Length, 17 psi
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Capacitor Accessories
- Twist Lock Plugs
- Service/Pump Wrenches
- Differential Pressure Gauges
- Belt Drive Single Inlet Square Housing Blowers
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- CONDOR Goatskin Leather Pearl Welding Gloves
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Gray
- KEO NC Spotting Drills, 120 Degrees Point Angle
- YELLOW JACKET FlexFlow Adapters
- VELVAC Spot Mirror Slant Arm
- TB WOODS Type 3535 Taper Lock Bushings
- JET TOOLS Cold Saws
- MILWAUKEE Crimpings
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PARKER 6306 04 06WP2 Metric Plastic Push-to-Connect Fitting, Polymer, Push-to-Connect x Push-to-Connect, White
€8.42 /unit




