PARKER 19R20-45G String Wound Cartridge 16 Gpm 10 Micron
Item: AD8ZZNModel: 19R20-45GCross Ref: 4NVP3
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item String Wound Filter Cartridge
Cartridge Media Cotton
Filter Design String Wound
Filter Media Stainless Steel
Flow Rate 20 GPM
For Use With Fulflo Ltg And Ametek Big Blue Vessels
Height 20"
Inside Dia. 1"
Material Grade Grade 304
Max. Pressure 35 psi
Max. Temp. 250°F
Maximum Pressure 30 psi
Microns 10 µm
Outside Dia. 4 1/2"
Overall Height 20"
Overall Length 20"