FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Fitting |
| Application | Air |
| Color | Silver |
| Compatible Tube Material | Nylon, Stainless Steel |
| Fitting Material | Brass |
| Fitting Side A Connection Type | Push To Connect |
| Fitting Side A Tube Outer Diameter | 1/2" |
| Fitting Side B Connection Type | MNPT |
| Fitting Side B Pipe Size | 1/2" |
| Fitting Thread Size | 1/2" |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Length | 1.188" |
| Material | Brass |
| Max. Operating Pressure | 250 psi |
| Max. Operating Temp. | 200°F |
| Min. Operating Temp. | -40°F |
| Overall Length | 1 3/16" |
| Release Type | Collet |
| Resistance Properties | Impact Resistant |
| Specific Fitting Angle | 45° |
| Specific Fitting Shape | Elbow Adapter |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Size | 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 3.02 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Fitting Material | Compatible Tube Material | Fitting Side A Connection Type | Specific Fitting Shape | Color | Overall Length | Fitting Thread Size | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
377PTC-4-4 | Composite | Nylon, Stainless Steel | NPTF | Adapter Tee | Black | 1 1/2" | - | Composite, Brass | - | RFQ
|
![]() |
170PTCNS-4-2 | Brass | Nylon, Stainless Steel | Push-To-Connect | Elbow | - | 1 13/32" | 1/8" | - | €28.27 | |
![]() |
170PTCNS-8-8 | Brass | Nylon, Stainless Steel | Push-To-Connect | Elbow | Silver | 2 11/16" | 1/2" | - | €57.15 | |
![]() |
170PTCNS-8-6 | Brass | Nylon, Stainless Steel | Push-To-Connect | Elbow | Silver | 2 7/32" | 3/8" | - | €51.11 | |
![]() |
170PTCNS-8-4 | Brass | Nylon, Stainless Steel | Push-To-Connect | Elbow | - | 2" | 1/4" | - | €90.05 | |
![]() |
VS169PTCNS-10-8 | Brass | Nylon, Stainless Steel | Push To Connect | Elbow Adapter | Silver | 2 23/32" | 1/2" | Brass | €48.51 | |
![]() |
179PTCNS-6-4 | - | Nylon, Stainless Steel | Push To Connect | Elbow Adapter | Silver | - | - | Brass | €30.46 |
Explore Products
- JUSTRITE 7120300 Type I Safety Can, 2 gal. Capacity, Steel, Powder Coated Finish, Blue, 13 3/4 Inch Height
- ADAPT-ALL 9038-20-08ES Straight Adapter, Male 1.25 BSPP x Female 0.5 BSPP, Carbon Steel
- REGAL 059574JM88 Cobalt End Mill, Single End, 1 Inch Dia., 8-1/2 Inch Length, 5 Flutes
- SPEARS VALVES HK-060 Flange Hardware Kit, 5 And 6 Size, Steel, Zinc
- APOLLO VALVES 19KFEA45 ASME Sec I Steam Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 45 psig, 1 Inch, x 1-1/4 Inch, MNPT x FNPT
- LEGRIS 0104 16 00 Brass Metric Compression Fitting, Brass, Compression x Compression x Compression
- TENNSCO ZLCS-4842D Additional Shelf Level 48 x 42 Particleboard
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Extension Cords
- Swivel Joints
- Transparent Office Tape
- Round Standoffs Caps
- Lab Oven and Furnace Accessories
- CONDOR High Visibility Polyester Class 2 Orange Vest
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Yellow
- TEMPCO NHL Series Duraband Nozzle Band Heaters
- DAYTON Hose Extension Kits
- EATON FF1868T Series Elbow Adapters
- STEINER INDUSTRIES Protect-O-Screen Classic Welding Screens, Tinted
- GLOBE SCIENTIFIC Ice Trays Without Lid, 1 L Capacity
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 8.63 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PARKER 179PTCNS-8-8 Brass DOT Push-to-Connect Fitting, Brass, Push-to-Connect x MNPT
€51.39 /unit




