FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Fitting |
| Fitting Material | Steel |
| Fitting Movement | Swivel |
| Fitting Shape | Straight |
| Flange Size | 3/4" |
| For Hose Dash Size | -12 |
| For Hose I.d. | 3/4" |
| For Use With Hose Series | 787TC Series, 787ST Series, 797TC Series, 797ST Series |
| Hose Fitting A Connection Type | Flange |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 0.511" |
| Hose Fitting A Type | Flange |
| Hose Fitting B Connection Type | Crimp |
| Hose Fitting B Gender | Genderless |
| Hose Fitting B Size | 3/4" |
| Hose Inside Dia. | 3/4" |
| Material | Steel |
| Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | 6000 psi |
| Reusable | No |
| Series | 43 Series |
| Standard/metric | Standard Fitting |
| Style | Code 62 Flange |
| Thread Size | 0.511"-27 |
| Thread Type | Flange |
| Type | Parkrimp (Crimp) Fittings |
| Vacuum Rating | Not Rated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.67 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Hose Fitting A Size | Thread Type | Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | Hose Inside Dia. | Style | For Hose I.d. | Hose Fitting A Type | Hose Fitting B Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
11777-12-8 | 0.511" | Flange | 5000 psi | 1/2" | Flange Code 61 | 3/4" | Flange | 3/4" | €212.32 | |
![]() |
16F77-12-12 | 0.511" | Flange | 6000 psi | 3/4" | Flange Code 62 | 3/4" | Flange | 3/4" | €209.59 | |
![]() |
16F77-16-12 | 0.511" | Flange | 6000 psi | 3/4" | Flange Code 62 | 3/4" | Flange | 3/4" | €236.85 | |
![]() |
16F43-12-12 | 0.511" | Flange | 6000 psi | 3/4" | Code 62 Flange | 3/4" | Flange | 3/4" | €150.27 | |
![]() |
16F43-16-16 | 0.511" | Flange | 6000 psi | 1" | Code 62 Flange | 1" | Flange | 1" | €189.78 | |
![]() |
14F77-20-20 | 0.511" | Flange | 1650 psi | 1 1/4" | Flange Code 61 | 1 1/4" | Flange | 1 1/4" | €388.98 | |
![]() |
14N77-20-16 | 0.511" | Flange | 3000 psi | 1" | Flange Code 61 | 1 1/4" | Flange | - | €678.64 |
Explore Products
- OSG 1050700 Straight Flute Tap, #10-24 Thread Size, 9/16 Inch Thread Lg, Bright, H3, Plug
- APPROVED VENDOR 61F1.5X2-36 Flat Stock Aluminium 6061 1 1/2 x 2 Inch 3 Feet
- REGAL 007358AS88 Spiral Flute Tap, M5 x 0.8 Size, D1 Limit, 3 Flutes, Bottom With TiALN Coating
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS T0762026N Chain, Double Loop Well Inco, 2/0
- EAGLE TOOL US EM25054 Flexible Drill Bit 1/4 Inch Diameter x 54 Inch Length
- SICURIX SRX ZN1H0000RS ID Card Printer, Single-Sided, USB and Ethernet, Red/White, PC or MAC
- SEALMASTER ECO-20R END CAP ASSM 758050 End Cap Assembly, Snap On, Open Type, 1 1/4R Inch Shaft Size, 2.68 Inch Out Dia
- MAIN FILTER INC. MF0880210 9700EAL062F1 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 9.25 Inch Height
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Timers
- Spherical Rod Ends
- Protector Cases
- Buck Boost Transformers
- Belt Barrier and Post Accessories
- XTEND & CLIMB Platform Stepladder
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- KEO Zero Flute Countersinks And Deburring Tool Sets
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Cord Connectors, 45 Degrees, Male, Liquidtight System
- VULCAN HART Union
- MARTIN SPROCKET 882 Series Stock Bore Type Conveyor Sprockets, Semi Steel
- DWYER INSTRUMENTS 477-1T-AV Series Air Velocity Kits
- MONARCH Coils
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PARKER 16A43-12-12 Hydraulic Crimp Fitting, Steel x Steel, Straight, 12 Hose Dash Size
€109.60 /unit




