FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Air Cylinder |
| Air Cylinder Type | Round Body |
| Air Inlet Size | 1/8" |
| Air Inlet Type | NPT |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Material Grade | Grade 304 |
| Bore Dia. | 1.062" |
| Bore Diameter | 1 1/16" |
| Color | Silver |
| Cushion Type | None |
| Cylinder Action | Double Acting |
| Cylinder Type | Round Body |
| End Cap Material | Aluminum |
| Features | Switch Ready |
| Finish | Silver |
| For Fluid Type | Air |
| Inlet Gender | Female |
| Magnetic Piston | Magnetic Piston |
| Max. Pressure | 250 psi |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Maximum Operating Temperature | 140°F |
| Minimum Operating Temperature | 14°F |
| Mounting Style | Block |
| Mounting Type | Rear Block |
| Nose Mount Thread Size | 5/8"-18 |
| Number Of Rods | 1 |
| Overall Height | 1 1/4" |
| Overall Length | 7.91" |
| Overall Width | 1 1/4" |
| Piston Material | Aluminum |
| Piston Rod Material | Stainless Steel |
| Repairable Cylinder | Non Repairable |
| Rod Dia. | 0.312" |
| Rod Diameter | 5/16" |
| Rod Rotation | Rotating Rod |
| Rod Thread Length | 3/4" |
| Rod Thread Size | 5/16"-24 |
| Rod Thread Type | Fine |
| Series | SRM Series |
| Single Acting/double Acting | Double Acting |
| Spring Retraction Force | Not Applicable |
| Stroke | 3" |
| Stroke Length | 3" |
| System Of Measurement | Inch |
| Tube Material | Stainless Steel |
| Type | Round Body |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 3.18 |
| Ship length (cm) | 20.09 |
| Ship width (cm) | 3.18 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Stroke | Mounting Type | Single Acting/double Acting | Spring Retraction Force | Overall Length | Rod Thread Length | Bore Dia. | Body Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.06BFDSRM01.00 | 1" | Front Block | Double Acting | Not Applicable | 5.66" | 3/4" | 1.062" | Stainless Steel | €105.83 | |
| 1.06BFDSRM02.00 | 2" | Front Block | Double Acting | Not Applicable | 6.66" | 3/4" | 1.062" | Stainless Steel | €110.61 | |
| 1.06BFDSRM03.00 | 3" | Front Block | Double Acting | Not Applicable | 7.66" | 3/4" | 1.062" | Stainless Steel | €115.43 | |
| 1.06BFDSRM04.00 | 4" | Front Block | Double Acting | Not Applicable | 8.66" | 3/4" | 1.062" | Stainless Steel | €120.29 | |
| 1.06BFDSRM05.00 | 5" | Front Block | Double Acting | Not Applicable | 9.66" | 3/4" | 1.062" | Stainless Steel | €125.14 | |
| 1.06BFDSRM06.00 | 6" | Front Block | Double Acting | Not Applicable | - | 3/4" | 1.062" | Stainless Steel | €129.96 | |
| 1.06BRDSRM01.00 | 1" | Rear Block | Double Acting | Not Applicable | 5.91" | 3/4" | 1.062" | Stainless Steel | €104.02 |
Explore Products
- EATON E26B3V3 Stacklight Module, 48 VAC/VDC, Incandescent Lamp, Green
- HONEYWELL HVFDSB3C0250G230/U Variable Frequency Drive, Three Contactor Bypass, With Enclosure, 25 Hp
- DIXON R-TN-P Transmission Nozzle, 3/4 Inch FNPT, With Plug
- PHILIPS ADVANCE IMH70GBLSM HID Ballast, Electronic, Metal Halide, 120 To 277 VAC, 70W Lamp
- TITAN FASTENERS JMAS03040
- REGAL 013341AW Jobber Length Drill Bit, #41, 118 Deg. Point, HSS, Treated
- GEARWRENCH 81641 17 mm 12 Point Stubby Combination Wrench
- AMETEK LAMB 553417 553417000 Muffler Replacement Kit
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Purification System Accessories
- Tire Repair Patches and Plugs
- Ultrasonic Cleaner Accessories
- Hydraulic Manual Selector Valves
- Hydraulic Vibrators
- DMS Window Vests
- CONDOR Coated Gloves, Palm Dipped, Latex, Kevlar, 10 Gauge
- CAMLOCK FITTINGS Type DP Cam And Groove Dust Plugs
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, SAE
- BUSSMANN LKB Series Specialty Fuses
- CH HANSON Cabinet Saws
- PASS AND SEYMOUR Toggle Switch Thermoset Four Gang Openings
- ENERPAC PRU Series Lokking U-Rings
- ROPER WHITNEY Wiring Rolls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PARKER 1.06BRDSRM03.00 Round Air Cylinder 1-1/16 Inch Bore 3 Inch Stroke
€113.69 /unit
