PANDUIT EV10-10LFB-Q Fork Term, Lkg, Vyl, Insulated
Get it by Monday, Apr 13
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Barrel Length | 0.52" |
| Barrel Type | Funnel Entry |
| Base Material | Copper |
| Color Code | Yellow |
| Finish/coating | Tin Plated |
| Flammability Rating | Ul587-H |
| For Use With | Ct-100A, Ct-600-A (Ct-550Ch), Ct-1550, Ct-1551, Ct-2500 (Ct-2550Ch) |
| Fork Type | Locking Fork |
| Insulation Diameter | 0.23" |
| Insulation Material | Vinyl |
| Length | 1.04" |
| Maximum Copper Conductor Size | #10 AWG |
| Maximum Metric Conductor Size | 6 sq. mm |
| Maximum Operating Temperature | 105°C |
| Maximum Voltage | 0.6 kV |
| Maximum Wire Insulation Diameter | 0.23" |
| Maximum Wire Size | 10 AWG |
| Minimum Copper Conductor Size | #12 AWG |
| Minimum Metric Conductor Size | 4 sq. mm |
| Minimum Operating Temperature | 105°C |
| Minimum Voltage | 0.6 kV |
| Minimum Wire Size | #12 AWG |
| Packaging Type | Loose Piece |
| Product Type | Fork Terminal |
| Seam Type | Butted |
| Stud Hole Size | 0.19" |
| Stud Size | #10 |
| Tongue Length | 0.52" |
| Tongue Thickness | 0.04" |
| Tongue Width | 0.34" |
| Width | 0.34" |
| Wire Strip Length | 0.31" |
Shipping Info:
| Ship length (cm) | 2.64 |
| Ship width (cm) | 2.64 |
| Country of Origin | MX |
Explore More
- KEYSHAFT
- Push-In Rivets
- Marking Flags
- Flame Resistant and Arc Flash Coveralls
- Pushbutton Enclosures
- Disposable Towels and Wipes
- AKRO-MILS 30260 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling no stop, Press x Press
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPT Thread, Acetal Black
- MIDWEST PACIFIC Heat Activated Shrink Film, PVC
- NOTRAX Logo Washable Dust Control Mattings
- THOMAS & BETTS LTGES03B Series Conduits
- ARROW FASTENER Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PANDUIT EV10-10LFB-Q Fork Term, Lkg, Vyl, Insulated
