FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Crimper w/Die |
| Adjustability | Not Adjustable |
| Adjustable | No |
| Body Material | Steel |
| Capacity | 22 AWG to 14 AWG |
| Crimper Style | Crimper Tool |
| Crimping Capacity | 22 AWG, 20 AWG, 18 AWG, 16 AWG, 14 AWG |
| Cuts | No |
| For Connector Type | Select Disconnects |
| For Terminal Type | Uninsulated |
| Grip Material | Polypropylene |
| Grip Style | Deluxe Cushion |
| Grip Type | Cushion Grip |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Includes Crimping Die | No |
| Includes Wire Cutter | No |
| Includes Wire Stripper | No |
| Insulated | No |
| Jaw Width | 2 13/64" |
| Maximum Compatible Wire Size | 14 AWG |
| Maximum Crimping Capacity | 14 AWG |
| Maximum Crimping Force | Not Rated |
| Maximum Jaw Opening | 2 3/16" |
| Minimum Compatible Wire Size | 22 Awg |
| Minimum Crimping Capacity | 22 Awg |
| Overall Length | 10 3/4" |
| Primary Crimping Application | Electrical Wire And Cable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.76 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 27.43 |
| Ship width (cm) | 27.43 |
| HS code | 8203206060 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Strips (No)
Explore More
- KEYSHAFT
- Circulator Pumps
- Edge and Corner Protectors
- Demolition Hammer Accessories
- Wind Driven Turbine Ventilators
- Diffuser Accessories
- REVCOR Replacement Propellers
- LOUISVILLE FS4000 Series Fiberglass Step Ladders
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 3000 Series Light Duty Gasket Cutter Kits
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- MUELLER INDUSTRIES 105MHT Silent Check Valves
- CANTEX Box Adapter
- APPROVED VENDOR Backup Ring, Contoured
- APPLETON ELECTRIC Pilot Light
- CHICAGO PNEUMATIC Seals
- KLEIN TOOLS Fully Reversible Ratcheting Offset Box Wrenches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
PANDUIT CT-1015 Crimper With Die 22-14 Awg
€980.73 /unit