OZ LIFTING PRODUCTS OZ1PBT Trolley 2000 Lb.
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€222.02 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Trolley |
| Fits Beam Height | 2 61/64" |
| Head Room To Bail | 5 5/16" |
| Head Room To Bail | 5-5/16" |
| Load Capacity | 2000 lbs. |
| Material | Steel |
| Min. Radius Curve | 39" |
| Trolley Wheel Dia. | 3" |
| Wheel Dia. | 3" |
| Wheel Material | Steel |
| Wheel Tread Dia. | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.35 |
| Ship height (cm) | 20.32 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| HS code | 8425190000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Min. Radius Curve | Wheel Tread Dia. | Fits Beam Height | Head Room To Bail | Load Capacity | Wheel Dia. | Fits Beam Flange Width | Wheel Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
OZ05PBT | 35" | 2 1/5" | 2 9/32" | 4 5/16" | 1000 lbs. | 2 1/4" | - | Steel | €174.22 | |
![]() |
OZ2PBT | 43" | 3 1/2" | 3 35/64" | 6.312" | - | - | - | Steel | €366.91 | |
![]() |
OZ3PBT | 51" | 4 3/8" | 4 21/64" | 7 1/4" | 6000 lbs. | 4 3/8" | 4" to 8" | Steel | €653.59 | |
![]() |
OZ5PBT | 55" | 4 7/8" | 4 51/64" | 8 5/8" | - | - | - | Steel | €517.31 | |
![]() |
OZ10PBT | 66" | 6" | 5 15/16" | 11" | - | - | 5" to 8" | Steel | €1,018.95 |
Explore Products
Explore More
- KEYSHAFT
- Tiedowns
- Hard Hat Face Shields
- Proximity Sensors and Switches
- Warehouse Corner and Wall Protectors
- Left Hand Inserts
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A2, Gray/White
- KEO Metric Keyseat Cutters, Shank Type, High Speed Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 51 x 19 mm Size
- COXREELS 1275HP Series Dual Hydraulic Hose Reels
- CEMENTEX USA Angled Nutdrivers
- VIKAN 3.5 Inch Dia. Pipe Brushes, Medium Bristles
- MASTER LOCK Resettable Combination Padlocks
- REGAL Cobalt End Mills, Double End, HSS, CC, 4 Flutes, TiCN
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OZ LIFTING PRODUCTS OZ1PBT Trolley 2000 Lb.
€233.70 /unit

