FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Angle | 12° |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Single |
| Cutter Dia. | 3 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 8 mm |
| End Type | Pointed |
| Head Diameter | 3 mm |
| Head Length | 8 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 12° |
| Includes | 12 Degrees Included Angle |
| List Number | 900 |
| Max. Rpm | 80000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 3 mm |
| Shank Material | Carbide |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SM-41 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 0.64 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.64 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Cut Type | Angle | Shank Size | Cutting Length | Head Shape | End Type | Trade Number | Max. Rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 800-8011 | Double | 14° | 1/8" | 0.344" | Cone | Pointed | SM-41 | 80000 RPM | €20.99 | |
| 800-8011-30 | Double | 12° | 6" | - | Cone | Pointed | SM-41 | 80000 RPM | €20.99 | |
| 900-9011 | Single | 14° | 1/8" | 0.344" | Cone | Pointed | SM-41 | 80000 RPM | €17.22 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 300-100004 Coupling, Socket, 100 PSI, PIP, 10 Size, PVC
- APPROVED VENDOR 2UHZ4 Cotter Pin, 1/2 In Lg., Brass, 3/64 In Pin Dia., Extended Prong, Zn Plated
- STEARNS BRAKES 108735100009 Brake-Std Brk and Adapter Kit
- KLEIN TOOLS 5118S 55019-5 Tool Holder, Pliers Screwdriver, 2 Pocket
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHB080150C 212598 Left Hand Boring Bar, Carbide Tin, 0.08 x 0.15 x 1/8 Shank Dia
- STEINER INDUSTRIES 44702 Track Splice Bracket, Threaded Rod Mount
- MARTIN SPROCKET 35B25 Roller Chain Sprocket, 35 Chain, Stock Bore, 25 Teeth, 2.992 Inch Pitch Dia., Steel
- STAFFORD MFG 1SM006AFX Shaft Mounting Collar, 6mm Bore, SS
Explore More
- KEYSHAFT
- Pilot Point Drill Bit Sets
- Hand Saws and Blades
- Sealants
- Drum Deheader
- Rotary Gear Pumps
- ANSELL Comarex Natural Rubber Latex Gloves
- ELVEX Ultra lightweight Core Protective Eyewears
- JOHN GUEST Union Tees, Acetal Gray
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24 Gas Springs
- REESE Ball Mount Drops
- SQUARE D Manual Starter Accessories
- OSG 16360 Premium High Performance Form Tap
- ENERPAC ZU Series Electric Hydraulic Pumps
- TE-CO Press Fit Ball Plungers, Stainless Steel Body, Stainless Steel Ball
- PALMETTO PACKING 1389 Style Packing Seals, 5/8 Square Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 900-9011-30 Cone Bur, Pointed-End Cone, SM-41, Single Cut, 3 x 8 mm Head, 3 mm Shank
€18.98 /unit
