ORBIS HDR6248-25 BLACK Collapsible Container 62-1/2x48 In | AG6WHL 49H265
ORBIS HDR6248-25 BLACK Collapsible Container 62-1/2x48 In
Item: AG6WHLModel: HDR6248-25 BLACKCross Ref: 49H265
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Colla Psible Bulk Container
Bottom Inside Length 59"
Bottom Inside Width 44 1/2"
Caster Wheel Diameter Not Applicable
Collapsible Yes
Color Black
Container Wall Type Solid
Finish Unfinished
Folded Depth 62 1/2"
Folded Height 13 1/8"
Folded Height 13-1/8"
Folded Length 62 1/2"
Folded Length 62-1/2"
Folded Width 48"
Fork Entry 4-Way Entry
Fork Pockets Yes
Green Certification Or Other Recognition RoHS.png
Includes Lid No
Inside Height 18"
Inside Length 59"
Inside Width 44 1/2"
Lid Type Not Applicable
Load Capacity 1500 lbs.
Material Plastic
Maximum Ambient Temperature 120°F
Minimum Ambient Temperature 0°F
Mobility Stationary
Number Of Drop Doors 2
Outside Height 25"
Outside Length 62 1/2"
Outside Width 48"
Overall Height 25"
Overall Length 62 1/2"
Overall Lxwxh 62.5" x 48" x 25"
Overall Width 48"