OILITE FFM1822-22B Flanged Sleeve Bearing, Bronze, 18 mm Bore, 22 mm Od, 22 mm Length | CT4KCQ 788TZ9
OILITE FFM1822-22B Flanged Sleeve Bearing, Bronze, 18 mm Bore, 22 mm Od, 22 mm Length
Item: CT4KCQModel: FFM1822-22BCross Ref: 788TZ9
Item Sleeve Bearing
Bore Dia. 18 mm
Flange Dia. 26 mm
Flange Thickness 2 mm
Grade Grade SAE 841
Length 22 mm
Material Grade Grade Sae 841
Max. Pv 49938 lbs.-ft./sq. in-min.
Maximum Temperature 300°F
Min. Temp. -35°F
Outside Dia. 22 mm
Overall Length 22 mm