OILITE FFM1420-14B Flanged Sleeve Bearing, Bronze, 14 mm Bore, 20 mm Od, 14 mm Length | CT4KBV 788TX8
OILITE FFM1420-14B Flanged Sleeve Bearing, Bronze, 14 mm Bore, 20 mm Od, 14 mm Length
Item: CT4KBVModel: FFM1420-14BCross Ref: 788TX8
Item Sleeve Bearing
Bore Dia. 14 mm
Flange Dia. 26 mm
Flange Thickness 3 mm
Grade Grade SAE 841
Length 14 mm
Min. Temp. -35°F
Outside Dia. 20 mm
Overall Length 14 mm