OILITE FFM0407-10B Flanged Sleeve Bearing, Bronze, 4 mm Bore, 7 mm Od, 10 mm Length | CT4KEY 788TT0
OILITE FFM0407-10B Flanged Sleeve Bearing, Bronze, 4 mm Bore, 7 mm Od, 10 mm Length
Item: CT4KEYModel: FFM0407-10BCross Ref: 788TT0
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Sleeve Bearing
Bore Dia. 4 mm
Flange Diameter 10 mm
Flange Thickness 1.5 mm
Grade Grade SAE 841
Length 10 mm
Material Grade Grade Sae 841
Max. Pv 49938 lbs.-ft./sq. in-min.
Max. Temp. 300°F
Min. Temp. -35°F
Outside Dia. 7 mm
Overall Length 10 mm