OILITE AAM2530-20B Sleeve Bearing, Bronze, 25 mm Bore, 30 mm Od, 20 mm Length | CT4LXG 788T85
OILITE AAM2530-20B Sleeve Bearing, Bronze, 25 mm Bore, 30 mm Od, 20 mm Length
Item: CT4LXGModel: AAM2530-20BCross Ref: 788T85
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Sleeve Bearing
Bore Dia. 25 mm
Color Bronze
Grade Grade SAE 841
Length 20 mm
Material Grade Grade Sae 841
Max. Pv 49938 lbs.-ft./sq. in-min.
Max. Temp. 300°F
Min. Temp. -35°F
Outside Dia. 30 mm
Overall Length 20 mm