OILITE AAM1519-25B Sleeve Bearing, Bronze, 15 mm Bore, 19 mm Od, 25 mm Length | CT4LCT 788T40
OILITE AAM1519-25B Sleeve Bearing, Bronze, 15 mm Bore, 19 mm Od, 25 mm Length
Item: CT4LCTModel: AAM1519-25BCross Ref: 788T40
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Sleeve Bearing
Bore Dia. 15 mm
Color Bronze
Grade Grade SAE 841
Length 25 mm
Material Grade Grade Sae 841
Max. Pv 49938 lbs.-ft./sq. in-min.
Max. Temp. 300°F
Min. Temp. -35°F
Outside Dia. 19 mm
Overall Length 25 mm