OILITE AAM1420-10B Sleeve Bearing, Bronze, 14 mm Bore, 20 mm Od, 10 mm Length | CT4LCH 788T29
OILITE AAM1420-10B Sleeve Bearing, Bronze, 14 mm Bore, 20 mm Od, 10 mm Length
Item: CT4LCHModel: AAM1420-10BCross Ref: 788T29
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Sleeve Bearing
Bore Dia. 14 mm
Color Bronze
Grade Grade SAE 841
Length 10 mm
Material Grade Grade Sae 841
Max. Pv 49938 lbs.-ft./sq. in-min.
Max. Temp. 300°F
Min. Temp. -35°F
Outside Dia. 20 mm
Overall Length 10 mm