OILITE AAM0812-16B Sleeve Bearing, Bronze, 8 mm Bore, 12 mm Od, 16 mm Length | CT4LMR 788RZ4
OILITE AAM0812-16B Sleeve Bearing, Bronze, 8 mm Bore, 12 mm Od, 16 mm Length
Item: CT4LMRModel: AAM0812-16BCross Ref: 788RZ4
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Sleeve Bearing
Bore Dia. 8 mm
Color Bronze
Grade Grade SAE 841
Length 16 mm
Material Grade Grade Sae 841
Max. Pv 49938 lbs.-ft./sq. in-min.
Max. Temp. 300°F
Min. Temp. -35°F
Outside Dia. 12 mm
Overall Length 16 mm