O.C. WHITE COMPANY HDT-22GN-SD Task Light, LED, Gooseneck, 22 Inch Arm Reach, 810 lm Max BRightness, 5000K, 8.5 W | CT4HQD 801CL3
O.C. WHITE COMPANY HDT-22GN-SD Task Light, LED, Gooseneck, 22 Inch Arm Reach, 810 lm Max BRightness, 5000K, 8.5 W
Item: CT4HQDModel: HDT-22GN-SDCross Ref: 801CL3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Task Light
Arm Adjustability Any Which Way
Arm Design Gooseneck
Arm Reach 22"
Bulb Base Type Screw In
Bulb Wattage 8.5 W
Color Black
Color Temperature 5000 K
Electrical Connection Type Power Cord
For Environment ESD
Head Dia. 7 1/2"
Includes (1) Replaceable Led Screw In Bulb, (1) Table Edge Clamp, (3) Prong Power Cords
Includes Bulb Yes
Includes Mounting Hardware Yes
Ip Rating Not Rated
Lighting Technology LED
Max. Brightness 810 lm
Mounting Hardware Included Yes
Mounting Type Screw Down Base
Operating Voltage 120V AC
Plug Type Three Prong
Power Cord Length 7.5 ft.
Standards Esd Safe, Rohs Compliant
Wattage 8.5 W