NTN SUCF204-12 Mounted Ball Bearing 3/4 Inch Bore | AE6KXH 5TPX3
NTN SUCF204-12 Mounted Ball Bearing 3/4 Inch Bore
Item: AE6KXHModel: SUCF204-12Cross Ref: 5TPX3
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Mounted Ball Bearing
Back Side To Center Width 0.591"
Bearing Insert Material Stainless Steel
Bearing Insert Type Radial Ball
Bearing Material Grade 440C
Bolt Hole Size 12 mm
Bore Dia. 3/4"
Bore Type Cylindrical
Closure Double Sealed
Color Silver
Dimension A 86 mm
Dimension E 64 mm
Dimension G 11 mm
Dimension L 86mm
Dimension L 86 mm
Dimension N 12 mm
Dimension N 12mm
Dynamic Load Capacity 2270 lbf.
Expansion Type Fixed
Finish Chrome Plated
Flange Thickness 31/64"
Housing Material Stainless Steel
Housing Material Finish Unfinished
Housing Material Grade Grade 440C
Housing Type Square
Included Bearing SUC204-12
Included Bearing Cap None
Includes (2) Set Screws
Insert Ball Bearing
Insert Material 44 1/2"
Insert Size 44 1/2"
Insert Type Ball
Lock Type Set Screw
Lubricant Material FDA, USDA-H1 Solid Grease
Material Steel
Maximum Speed 5900 RPM
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -20°F
Mount Hole Center-to-center Height 2 33/64"
Mount Hole Center-to-center Length 2 33/64"
Mount Hole Size 0.472"
Mounting Bolt Size 7/16"
Mounting Hole Center 64 mm