NOTRAX 621STL12BL Interlocking Antifatigue Mat Tile, PVC, 12 Inch Long x 12 Inch Wide, 1 Inch Thick
Item: AG6PHLModel: 621STL12BLCross Ref: 38N629
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Floor Mat
Anti-slip Backing Yes
Anti-slip Surface Yes
Antifatigue Yes
Antimicrobial No
Autoclavable No
Backing Material PVC
Brake Fluid Resistant No
Color Black
Compatible With Diamond Flex-Lok Solid
Compression Deflection @ 20%/sq. in. 0.222"@ 40%/sq. in. 0.299"
Connectable Side Configuration All Sides
Critical Radiant Flux Class Rating Class 1
Doc Ff1-70 Rating Yes
Durometer Rating 85
Edge Connection Style Peg And Hole
Edge Gender Male, Female Adjacent Sides
Edge Style Straight
Edges Interlock
Fda Compliance No
Fs209e Class No
Length 12"
Mat Electrical Resistance Electrical Properties Not Tested
Mat Product Type Interlocking Antifatigue Mat Tile
Mat Shape Square
Mat Surface Pattern Diamond
Material PVC
Matting Series Compatibility DIAMOND FLEX-LOK Series
Metal Detectable No
Mfr Series 621 Diamond Flex-Loksolid Series
Mvss 302 Rating No Rating
Nfsi High Traction Certified No
Non-interlocking Edge Style Beveled
Nsf/ansi 52 No
Number Of Border Stripes 0
Number Of Connectable Sides 4
Number Of Tiles 1
Resistance Properties Slip Resistant, Wear Resistant
Reversible No
Standards Astm C-1028, Astm D2240-02, Astm E-648
Surface Design Diamond Plate
Surface Material Vinyl
Surface Materials PVC
Surface Texture Raised Pattern
Thermally Insulating No
Thickness 1"
Usda Certified No
Washdown Safe Yes
Welding Safe No
Width 12"