MORSE DRUM 400A-72-120 Hydra-Lift Karrier, Power Lift, Pull Chain, 363 kg Capacity | AF6EJA
MORSE DRUM 400A-72-120 Hydra-Lift Karrier, Power Lift, Pull Chain, 363 kg Capacity
Item: AF6EJAModel: 400A-72-120
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Product Specifications:
Item Hydra-Lift Karrier
Amperage Draw 11.8A
Amps Drawn 11.8A
Capacity 800 lbs.
Dispense Height 72"
Drum Dia. 22" to 23.5"
Drum Material Fiber, Plastic
Drum Material Plastic, Fiber
Drum Rotation 360°
Drum Rotation 360 Deg.
Drum Size 55 gal.
Explosion Proof No
Frequency 60 Hz
Full Capacity 800 lbs.
Half-full Capacity 500 lbs.
Height 55"
Hp 1 hp
Length 60"
Lift Operation Type AC Power
Lift Style Power Lift
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Operation Type Electric Power
Phase 1
Product Datasheet morse-drum-400a-60-111.pdf
Rotation Type Backward, Forward
Style TEFC
Tilt Operation Type Pull Chain
Tilt Style Manual Tilt
Voltage 115V