MJ MAY 70S0S-80-24X48 Rubber Sheet, Polyurethane, Width 24 Inch, Length 4 Feet, Thickness 1 1/2 Inch
Item: CE9MHGModel: 70S0S-80-24X48Cross Ref: 48YL34
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Sheet
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Black
Compression Set 25%
Density 1.14 g/cc
Durometer 80A
Elongation 600%
Finish Smooth
Grade Standard
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Polyurethane
Maximum Temperature 200°F
Minimum Temperature -20°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Good
Overall Length 4 ft.
Overall Width 24"
Shape Sheet
Tensile Strength 7200 psi
Texture Smooth
Thickness 1.5"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"