MJ MAY 402V-100-1018 Fiberglass Fabric, 54 Feet Length, 0.005 Inch Thickness | CF2FBE 48YP58
MJ MAY 402V-100-1018 Fiberglass Fabric, 54 Feet Length, 0.005 Inch Thickness
Item: CF2FBEModel: 402V-100-1018Cross Ref: 48YP58
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Fiberglass Fabric
Abrasion Resistance Excellent
Backing Type Plain
Chemical Resistance Excellent
Color Tan
Fiberglass Fabric Backing Type Plain
Grade Standard
Length 54 ft.
Material Fiber Glass
Max. Temp. 500°F
Minimum Temperature -100°F
Oil Resistance Excellent
Reinforced Material Fiber Glass
Shape Sheet
Standards Food Grade
Texture Smooth
Thickness 0.005"
Water Resistance Excellent
Weather Resistance Excellent
Width 10"