MIDWEST PACIFIC MP-10VST100 Heat Activated Shrink Tubing 1500 Feet Length
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Heat Activated Shrink Tubing |
| Color | Clear |
| Core Diameter | 3" |
| Material | PVC |
| Max. Shrink | 40%TD, 40% MD |
| Maximum Machine Direction Shrink | 8% to 10% |
| Maximum Transverse Direction Shrink | 35% to 40% |
| Roll Length | 1500 ft. |
| Roll Width | 10" |