MICRO 100 SME-019-2X Carbide End Mill 0.019 Cut 0.028 2 Flutes | AA6QJC 14M769
MICRO 100 SME-019-2X Carbide End Mill 0.019 Cut 0.028 2 Flutes
Item: AA6QJCModel: SME-019-2XCross Ref: 14M769
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Carbide End Mill
Cutting Direction Right Hand
Cutting Length 0.028"
Cutting Type Center
Diameter 0.019"
Dimension Type Decimal Inch
Drilling Tool Configuration Individual
End Single
End Mill Application Finishing
End Mill Cutting Type Center Cutting
End Mill Style Square
Finish AlTiN Coat
Finish - Machining AlTiN
Grade Grade C2
Helix Angle 30°
Length Of Cut 1/64"
List Number SME
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade C2 Micro Grain
Measurement System Fractional Inch
Milling Dia. 0.0190"