MICRO 100 RR-125-1000-375 Grooving Tool, 0.125 Inch Tooth Width, 1 Inch Max. Bore Depth, 0.375 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€82.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 3/8" |
| Max. Bore Depth | 1" |
| Min. Bore Dia. | 0.397" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.1" |
| Tooth Width | 1/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.95 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Spring Return Hose Reels
- Screw/Bolt Extractor Sets
- Mailbox Posts
- S Hooks
- Float Valve Accessories
- REVCOR Propeller, 16 inch
- FABENCO G Series Universal Hinge Mount Safety Gates
- MEMPHIS GLOVE Luminator Drivers Insulated Work Gloves
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal Gray
- DIVERSIFIED PLASTICS Jersey Barrier, Unrated
- SALSBURY INDUSTRIES Rear Cover Locking
- SMC VALVES Cover
- TSUBAKI Plain Bore Sprockets, 1 1/4 Inch Pitch
- HUBBELL-WIEGMANN Front Panels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-125-1000-375 Grooving Tool, 0.125 Inch Tooth Width, 1 Inch Max. Bore Depth, 0.375 Inch Head Width
€82.64 /unit


