MICRO 100 RR-093-1000-375 Grooving Tool, 0.093 Inch Tooth Width, 1 Inch Max. Bore Depth, 0.375 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€82.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 3/8" |
| Max. Bore Depth | 1" |
| Min. Bore Dia. | 0.397" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.1" |
| Tooth Width | 3/32" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.95 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Screw Starters
- ABS Pipe Fittings
- Trench Drains
- Spline Shafts and Couplings
- Aluminum Grating
- AKRO-MILS 30210 Akrobins Plastic Storage Bins
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- ANSELL 96-002 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 60 Yard per Roll
- POWERS Mixing Valve, Lead-Free Brass
- OSG Thread Mill M10 70mm
- MI-T-M Lids
- FIREYE Connector Cables
- FEDERAL SIGNAL 191XL Hazardous Location Division Listed LED Lights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-093-1000-375 Grooving Tool, 0.093 Inch Tooth Width, 1 Inch Max. Bore Depth, 0.375 Inch Head Width
€82.64 /unit


