MICRO 100 RR-087-12X Grooving Tool, 0.087 Inch Tooth Width, 0.75 Inch Max. Bore Depth, 0.375 Inch Head Width
Get it by Thursday, Jun 4
€94.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Grooving Tool |
| Head Width | 3/8" |
| Max. Bore Depth | 3/4" |
| Min. Bore Dia. | 0.397" |
| Product Datasheet | micro-100-fgi-0720.pdf |
| Projection | 0.1" |
| Tooth Width | 0.087" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 0.95 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Shank Dia. | Bore Dia. | Projection | Finish | Groove Width | Max. Cutting Depth | Cutting Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RR-017-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 1/2" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-017-10 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.017", 0.018" | 5/8" | Right Hand | €63.03 | |
![]() |
RR-025-4 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/4" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-6 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 3/8" | Right Hand | €61.62 | |
![]() |
RR-025-8 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | 0.05" | Uncoated | 0.025", 0.026" | 1/2" | Right Hand | €61.62 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Food Service Thermometers
- Pipe Sealants
- Curtain Walls
- Riot Gear
- Trigger Clamp/Spreaders
- BOLLE SAFETY Prism Safety Glasses
- LOUISVILLE FE3100 Series Fiberglass Single Ladders
- MUELLER INDUSTRIES 722 Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- OTC TOOLS Socket Sets
- PARKER Air Hose, Nylon
- INGERSOLL-RAND Warning Labels
- STARRETT Bi-Metal Reciprocating Blades
- JOMAR VALVE Brass Dielectric Unions, FIP x Galvanized FIP Connection, 250 PSI
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MICRO 100 RR-087-12X Grooving Tool, 0.087 Inch Tooth Width, 0.75 Inch Max. Bore Depth, 0.375 Inch Head Width
€94.64 /unit


